07-11 Mayıs 2018 Piyasa Değerlendirmesi

7-11 Mayıs haftasını Ortadoğu jeopolitik gelişmeleri doğrultusunda yaşanan emtia fiyat artışları ile geçiren piyasalar bir taraftan da dolar endeksinin, sırasıyla Fed tarafında Bullard konuşması, İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası açıklamaları ve Avrupa Merkez Bankası adına Mario Draghi açıklamalarına paralel fiyatlama performansını takip etti.

Haftalık bazda geri çekilmelerle 92.50 seviyesinde kapanış gelen dolar endeksinde özellikle majör pariteler tarafında düzeltme hareketinin devam etmesi ve Euro/Dolar’da 1.20, Sterlin/Dolar’da 1.38 seviyelerinin görülme ihtimali kuvvetli olduğundan kapanış fiyatının açılışta aşağı revize edildiğini izleyebiliriz.

TL tarafında ise TCMB müdahalesi, Ortadoğu’da yaşanan karşılıklı füze saldırıları vb. etkenler volatiliteyi artırabileceğinden TL fiyatlamalarının dolar endeksi performansına korele hareket etmesini beklemek doğru olmayabilir. Emtia tarafında ise ons altının 1308 dolar desteğinin çalışmasıyla ve yaşanan jeopolitik gelişmelerle 1320’leri aştığını görüyoruz. Bu trendin devam etmesi geçtiğimiz ay denenen 1355 dolar direncinin tekrar denenmesi anlamına gelebilir.

Amerikan tipi ham petrol WTİ’de haftalık kapanış 70 dolar psikolojik seviyesinin üzerinde geldi. 2012 yılında önemli bir destek seviyesi olarak aşılan bu seviyelerin 2016’da 26 dolara varan hareketi tetikleyici faktör olduğunu unutmamak gerekir. Bu minvalde; ağırlıklı ortalama fiyatı olarak baz alındığında (26 $ ve 120 $) piyasanın pivot görevi görebilecek bir seviyedeyiz algısına ulaşması beklenebilir.

Bakır kontratları COPPER’da ise 3,03 seviyesinden gelen alış hareketinin 3,06 ve 3,09’daki realizasyonların ardından tekrar alımlarla 3.12’lere ulaştığını izledik. 3.10 seviyesinin üzerinde gerçekleşen kapanış orta/kısa vadede 3,17 ve 3,23’leri test etmek için kuvvet noktası olabilir.

Fırat ÖZEFE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir