14-18 Mayıs Haftalık Değerlendirme

14-18 Mayıs haftasında emtia fiyatlarında petrol tarafındaki artış sürerken önceki haftaya göre ons altın fiyatlarının yüzde 3’ün üzerinde bir değer kaybıyla haftaya başlamasının sebebi güçlü dolar etkisi olarak tanımlanabilir. Bu durumu EUR/USD ve sterlin fiyatlarındaki paraşütsüz düşüş haliyle de açıklayabiliriz.

Wall Street’te S&P ve Dow&Jones haftaya alıcılı başlarken, Avrupa borsalarında da yine alımların olması ve 2 yıldır kuvvetli bir kar realizasyonunun olmaması akıllara “Dolar tarafında da ralli benzer bir süreci kapsayabilir mi?” sorusunu getirebilir.

EUR/USD 1.18’in de aşağısına inmesiyle birlikte paritenin tüm zaman diliminde pivot noktası olan 1.27’nin tekrar testi ihtimalinde zayıflama olduğu aşikar ve/fakat asıl sürprizi GBP/USD’de düzeltmenin gerçekleşmemesi olarak görüyorum. Zira Brexit dışında böyle bir duruma son yıllarda hiç rastlanmadı.

Her şeye rağmen bu ralliyi makro ekonomik açıdan destekleyen yeterli donenin olmaması sebebiyle uluslararası piyasalarda dolar satışlarının uzak olmadığını düşünüyorum.

Fırat ÖZEFE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir