18 -25 Mayıs Haftalık Değerlendirme

Global anlamda dolarizasyonun devam ettiği bir haftayı geride bıraktık. Euro ve Sterlin’e karşı dolar güçlü görünümü devam ediyor ancak geçen haftaki değerlendirmede de değinildiği üzere kar satışları çok uzak olmayabilir. Bu minvalde ABD vadelileri markaja almakta fayda var.

Emtia fiyatlarında petrole gelen yüzde 5’in üzerindeki kar satışının yeni alım fırsatı olarak mı algılanacağını da takip etmek gerekli; zira bant içi hareketin devamı için WTİ 70 dolar seviyesi psikolojik açıdan önemli olacaktır. Bu seviyenin üzerinde kapanışlar petrol fiyatlarında yeni normal anlayışının oluşmasını sağlayabilir.

Altın fiyatlarında oluşan temel yanılgıya değinmek gerekiyor. Ons altın fiyatlarının yurt içi piyasalarda yükselen gram altın fiyatlarına rağmen düşük kalmasının sebebi gram altının dövize özellikle de dolara korele hareket etmesidir. Bir başka deyişle TL değer kaybettikçe altın fiyatları iç piyasada artış gösterir.

Ons altın fiyatlarını belirleyen temel faktör ise global piyasadaki arz-talep dengesidir. Ons altın fiyatlarında 1280 dolar desteğinin bu hafta da çalıştığını gördük. Geniş perspektifte bin 500’lü fiyatların gündeme gelebilmesi için 1355 direncinin testi beklenebilir aşağıda kuvvetli destek ise 1050 dolar. TL tarafında ise Merkez Bankası müdahalesinin orta ve uzun vadede çok etkili olamayacağı kanısı piyasada hakim görüş durumunda ve olası değer kayıplarında Dolar/TL kurunda 5 psikolojik  seviyesinin testi muhtemel ihtimal olabilir. Ters psikoloji de ise bu seviye 4 lira olarak karşımıza çıkıyor.

Fırat ÖZEFE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir