ABD’de hisse senetleri ticaret görüşmelerine dair endişelerin yatışmasıyla yükseldi

Trump yönetimi, Çinli şirketlere ve finans piyasalarına yönelik ABD yatırımlarına sınırlamalar getirilmesinin tartışıldığına ilişkin haberi yalanladı. ABD’de hisse senetleri ticaret görüşmelerine dair olumsuzluk endişelerinin yatışmasıyla yükseldi

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,36 artışla  26.916,83 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0.50 yükselişle  2.976,74  puan, Nasdaq endeksi yüzde 0.75 primle 7.999,34 puan seviyelerinde seyretti.

ABD’de endeksler ticaret görüşmelerine dair olumsuzluk endişelerinin yatışmasıyla yükseldi

Trump yönetimi, Çinli şirketlere ve finans piyasalarına yönelik ABD yatırımlarına sınırlamalar getirilmesinin tartışıldığına ilişkin haberi kısmi ve sınırlı yalanladı.

Haftasonu Bloomberg’e e-posta yoluyla gönderilen açıklamada, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in sözcüsü, Çinli şirketlerin ABD Borsalarının kotundan çııkarılması konusunda şu anda bir plan bulunmadığını kaydetti.

Hazine sözcüsü Monica Crowley, “Yönetim Çinli şirketlerin hisse senetlerinin şu anda ABD borsalarınının kotundan çıkarılmasını düşünmüyor,” dedi ve haberde yer alan diğer seçenekler konusunda bir şey söylemedi ve görüşmelerin ayrıntıları hakkında daha fazla bilgi vermedi.

Bu açıklama, Cuma günü ilkin Bloomberg News’ta çıkan ve daha sonra aralarında Financial Times ve New York Times gibi diğer basın kuruluşlarında da yer alan haberin ardından geldi. Bu haber finans piyasalarında tedirginlik yaratmış ve ABD piyasalarında işlem gören Çinli şirketlerinin hisselerinde güçlü düşüşlere neden olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir