ABD’de Resesyon Riski Yükseliyor

ABD’de resesyon riski yükselirken, Fed faiz artırımı beklentileri zayıflıyor.

ABD’de gelecek iki yıl içinde resesyon yaşanması riski yüzde 40’a yükseldi. Reuters’in anketine katılan ekonomistler, bu görüşün yanı sıra, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek yıl daha az sayıda faiz arıtımı yapacağını da öngörüyorlar. Bu kaygıları, ABD verim eğrisinde görülen yataylaşma tetikledi.

İki ve 10 yıllık tahvil getirileri farkı 10 baz puanın altına gerileyerek ABD’de yaşanan son resesyon öncesinde görülen en düşük seviyeye geriledi. Düzleşen bir getiri eğrisi, yatırımcıların ekonomik büyüme ve enflasyonun yavaşlayacağını düşündüklerini gösteriyor. Son yarım yüzyılda yaşanan bütün resesyonlardan önce ters verim eğrisi görülmüştü.

Reuters anketine göre gelecek iki yılda ABD’de bir resesyon riskine ilişkin beklentinin medyanı yüzde 40’a fırlamış bulunuyor. Bu soru ilk kez bu yılın Mayıs ayında sorulmuştu ve yüzde 40, şimdiye kadar ifade edilen en yüksek oran oldu.

Reuters’in haberine göre; bundan önce böyle yüksek bir ihtimal en son Ocak 2008’de yapılan bir Reuters anketinde çıkmıştı. Bu tarih, Amerikan yatırım bankası Lehman Brothers’ın, büyük resesyona yol açan çöküşünden sekiz ay önceye rastlıyordu.

Yüzde 15’ten yüzde 75’e kadar değişen tahminler ayrıca gelecek iki yılda bir resesyonun gerçekleşmesi için, geçen ay yapılan ve ortalama görüş olarak yüzde 35 sonucunu veren ankete göre çok daha yüksek bir ihtimali işaret ediyor.

Bu sonuçlar, Reuters’in bir süre önce 500’den fazla ekonomist, fon yöneticisi, kur analisti ve hisse senedi stratejisti ile yaptığı ve ABD’deki ekonomik momentumun zirve yaptığını ve bir düşüşe girişin yakın olduğunu açıkça gösteren anket sonuçlarıyla da uyumlu.

Rabobank Kıdemli ABD stratejisti Philip Marey, “Ters getiri eğrisini sorun olarak görmeyen bir Fed ile, sürdürülebilir bir iyileşme göstermesi beklenmeyen bir küresel görünümün bir araya gelmesi, muhtemelen ekonomiyi resesyona itecek bir parasal hataya yol açacaktır” dedi ve ekledi: “Bunun kaç faiz artırımı sonrası geleceği ise belli olmaz.”

Aralık 6-13 tarihleri arasında 100 ekonomist arasında yapılan bir anket ABD ekonomisinin gelecek çeyreklerde yavaşlayacağını ve yıllıklandırılmış GSYH’nin 2020 ortalarında yüzde 1.8’e düşeceğini gösteriyor ki bu, son gerçekleşme olan yüzde 3.5’in neredeyse yarısı kadar.

Anket Fed’in gelecek yılki faiz artırım beklentilerinde belirgin bir değişim gösteriyor. Bir önceki ankette Fed’in 19 Aralık’ta faiz artıracağı konusunda görüş birliğinde olan ekonomistlerin, son ankette ortak görüş olarak 2019’da sadece iki faiz artırımı bekledikleri görülüyor. Böylece gelecek yıl Fed faiz oranı yüzde 2.75 ile 3.00 arasında olabilir. Fed 18-19 Aralık toplantılarında beklentilerini güncelleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir