Ajda mı? Zeki&Metin mi? Petrol fiyatları ne olacak?

2012’de 100 dolar psikolojik seviyesinin altında düşüş trendini hızlandıran petrol fiyatları, 2016’da Brentte 28 Amerikan WTİ’de 26 dolara kadar geriledikten sonra teknik olarak kademeli alımları OPEC ülkelerinin arz kısma anlaşmalarıyla desteklemesiyle 2017 de psikolojik 50 dolar seviyesine (Brent- WTİ ortalaması) geldi.

Bu seviyenin üzerinde önemli soru “50-75 dolar bant hareketinin içerisinde mi kalacağız yoksa ABD-İran nükleer anlaşma kaosu vb. jeopolitik etkenlerle birlikte 100 dolar psikolojik seviyesine mi hareket edeceğiz?”

Brent Petrol 80 doları test eden fiyatıyla bu bandın dışında görünse de “pair trade” sevenler için (Brent-WTİ arasındaki farka işlem yapanlar) makasın biraz fazla açılmış olmasından oluşabilecek Texas al Brent sat stratejisi ile ortalama 75 dolara çekilebilir.

OPEC toplantıları devam ederken buradan gelecek açıklamalar fiyatlarda hareketliliğe sebep olabilir zira ABD’nin, İran Nükleer Anlaşması’ndan çekileceğini açıklamasıyla oluşan kaos devam ediyor. AB ülkelerinin İran tarafında kalması ancak bazı Avrupalı şirketlerin ABD’yi karşılarına almama stratejisi de başka bir kaotik durum ve fiyatların artışında önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Bir başka makro önemli etken de elbette Suriye üzerinden IŞİD başta olmak üzere tüm yasadışı petrol ticaretiyle yapılan mücadele oldu. Teknik açıdan bandın dışına çıkmak adına WTİ fiyatlamasında 70.25 dolar desteği önemli olacaktır.

Brent fiyatlamasında ise “pair trade” ihtimali de göz önünde bulundurularak 73.50 dolar takip edilecektir. Bu konjonktürde piyasa, Ajda Pekkan’ın dillere pelesenk olmuş şarkısında dediği gibi “Dizginlerim senin elinde petrol” deyip alımlara ısrarla devam mı edecek yoksa Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın efsane filmi Petrol Kralları’nda olduğu üzere birileri bahçesinden petrol çıkarıp arz kısmaya karşı fiyatları aşağı mı çekecek? Hep birlikte izleyip göreceğiz.

Fırat ÖZEFE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir