DOLAR ABD BÜYÜME VERİSİ ÖNCESİNDE HAFTALIK KAZANCINA YÖNELDİ

Dolar, traderların Fed’in olası bir faiz indiriminin büyüklüğüne ilişkin beklentilerini azaltmasıyla iki ayın en iyi haftasına kaydetmeye hazırlanıyor.

G – 10 paralarının çoğu, gelecek haftaki Fed toplantısı, ABD istihdam ve imalat verileri öncesinde belirli aralıklar içerisinde işlem görüyor.

Dolar beklentileri, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) büyüme görünümünün bozulduğuna ilişkin uyarısı ve Euro Bölgesi’nde daha fazla genişleme beklentilerinden de destek buldu.

Tokyo’da Mizuho Securities Co. baş Döviz stratejisti Kengo Suzuki, “Dolar piyasa oyuncularının bu haftayı pozisyonlarını Fed’den sert bir faiz indirimi gelebileceği yönündeki önceki beklentilerinden dolayı yeniden ayarlamasıyla geçirmesinden destek buldu.” dedi.

Suzuki, yatırımcıların Fed toplantısı, ABD – Çin ticaret görüşmeleri ve gelecek haftaki ISM ile istihdam gibi veriler öncesinde dolarda daha fazla yukarı yönlü pozisyon alma konusunda isteksiz olduklarını sözlerine ekledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Cuma ünü fazla değişmedi. Gösterge endeks 19 Temmuz’dan bu yana yüzde 0.6 tırmandı. ABD’de 2 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 1 bp azalarak yüzde 1.85’e geriledi. 2 yıllıkların faizi bu hafta 3 bp arttı.

ABD’de ikinci çeyrek büyüme verisi Cuma günü TSİ 15:30’da açıklanacak. Bloomberg anketine katılan uzmanların medyan tahmini çeyreklik yüzde 1.8 büyüme kaydedildiği yönünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir