Euro Dolar Karşısında Değer Kaybetti

Brexit ve ABD-Çin arasındaki ticaret savaşları başta olmak üzere küresel risklerdeki yumuşamayla birlikte yükselen parite, Avrupa tarafında yaşanan sorunlar sebebiyle tekrar baskı altına girdi.

Sanayi Üretimi rakamlarındaki olumsuz tablonun yanı sıra İspanya’da yaşanan bütçe ve hükümet krizi bölge ekonomisine dair endişeleri artırarak Euro varlıklarını baskıladı. Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi finans krizinden bu yana en sert düşüşünü yaşayarak aralıkta yıllık bazda %4,2, aylık ise %3,3 seviyesinde azaldı.  Ayrıca ABD’de tarafından açıklanan TÜFE rakamlarındaki olumlu görünüm de paritedeki satış yönlü işlemleri destekledi. ABD’de TÜFE ocakta önceki aya göre değişmezken yıllık % 1.6 oldu.

Euro, ABD Doları karşısında günü 0.56% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Euro, ABD Doları karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Şu anda 1.1263 seviyelerinde işlem gören EUR/USD paritesi, teknik olarak 1.1300 altında kalıcılık sağlaması halinde satışlar derinleşebilir. Bu durumda 1.1250, 1.1225 ve 1.1215 destekleri izlenebilir. Özellikle 1.1215’in altına inilmesi satışları hızlandırabilir. 1.1300 üzerine çıkması halinde ise 1.1325, 1.1345, ve 1.1370 direnç seviyeleri izlenebilir.

Brexit ve İspanya meseleleri başta olmak üzere, Almanya ve Euro Bölgesi’nden gelecek büyüme rakamları ve ABD’de açıklanacak olan Perakende Satışlar ve ÜFE rakamları parite üzerinde oynaklığa neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir