Küresel Piyasalar: ABD vadelileri “ticaret” gelişmeleriyle düştü, yuan geriledi

Uluslararası piyasalarda ABD hisse vadelileri ticaret gelişmeleriyle düşerken yuan geriledi

ABD hisse senedi vadeli kontratları, Çin’in Trump yönetimi ile geniş çaplı bir bir ticaret anlaşması yapma konusunda giderek daha isteksiz bir hale geldiğine ilişkin haberin ardından Pazartesi günkü işlemlerde düşerken yen yükseldi ve yuan geriledi. ABD Hazine tahvilleri tırmandı.

Japonya hisseleri de hafifçe gerileyerek S&P 500 Endeksi’nin Cuma günkü güçlü yükselişini devam ettiremedi. Wall Street’teki yükselişte, Fed’in daha fazla genişlemeye gitmesine yönelik beklentileri olumsuz etkilemeden resesyon endişelerini azaltan güçlü ABD istihdam verisi etkili oldu. Traderlar bu hafta gerçekleşecek ABD – Çin ticaret görüşmelerini takip ediyor. Konuya yakın kaynaklara göre Çinli yetkililer görüşmek istedikleri konuların önemli ölçüde azaldığını belirtiyor.

Hong Kong piyasalar kapalı; traderların, şehirde yükselen şiddete tepki vermek için fazla bir seçeneği bulunmuyor. Çin piyasaları da kapalı. Sydney’de de Pazartesi günkü tatil nedeniyle işlemler sınırlı.

Yatırımcılar geçen hafta tüm dünyada hayal kırıklığına uğratan ekonomik verilerin ardından ABD ile Çin arasındaki anlaşmazlığa odaklandı. Fed’in son toplantısına ilişkin tutanakların açıklanacak olmasıyla birlikte traderlar merkez bankacılarının bir sonraki adımının ekonomiyi desteklemek olup olmayacağına bakacak.

Petrol, kötümser veriler serisinin ekonomik yavaşlama korkularını güçlendirmesiyle birlikte ticaret görüşmeleri öncesinde Temmuz’dan beri görülen en sert haftalık kaybını korudu.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 14:02’de yüzde 0.4 düştü. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 1.4 tırmandı.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.1 düştü.
Kospi Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 arttı.

Döviz

Yen yüzde 0.1 artıda dolar karşısında 106.85 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.3 değer kaybederek 7.1334’ten alıcı buldu.
Euro/Dolar  paritesi 1.0981’de fazla değişmedi.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan düşüşle yüzde 1.52’ye geriledi.

Emtia

WTI petrolü varili 52.83 dolarda fazla değişmedi.
Altın ons başına 1,505 dolarda yatay seyretti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir