Küresel Piyasalar: Hisseler karışık seyrederken dolar fazla değişmedi

Uluslararası piyasalarda hisse senetleri karışık bir seyir izlerken ABD hisse vadelileri tırmandı. Dolar fazla değişmedi

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret anlaşmazlığının son dönemdeki yükselişini değerlendirmekte zorlanmasıyla Pazartesi günkü işlemlerde dalgalı seyrederken Asya hisseleri geriledi. ABD hisse senedi vadeli kontratları yükselirken ABD Hazine tahvilleri düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi inşaat hisselerinin bankalarla birlikte yükselmesiyle erken işlemlerdeki kaybını sildi. Japonya hisse senedi piyasası Trump yönetiminin Çin’in ABD finans piyasalarına erişimini sınırlandırmayı tartıştığı yönünde Cuma günkü haberlerin ardından geriledi. Çin hisseleri bir haftalık tatil öncesindeki son seansta geriledi. ABD’de üç ana endeksin vadelileri de Çin’e ilişin haberlerin kısmen reddedilmesinin ardından yükselişle açılışı işaret etti.

Avrupa tahvilleri Almanya’da iş gücü piyasasının beklenmedik bir şekilde iyileştiğini işaret eden verinin ardından ABD Hazine tahvilleriyle birlikte düştü. WTI petrol varili 56 doların altında düşüşünü sürdürdü. Altın kaybını ikinci güne taşıdı, buna karşın değerli metal art arda dördüncü çeyreklik yükselişine hazırlanıyor.

Yatırımcılar yeni haftaya yine ticaret endişeleriyle başlıyor. Citigroup ABD finans piyasalarına erişimin kısıtlanmasının ABD’nin Çin’e karşı atacağı en uç potansiyel adım olacağını belirtti. Hazine Bakanlığı sözcüsü ABD’nin şu anda Çinli şirketleri ABD Borsa endekslerinden çıkarmak gibi bir planının olmadığını ifade etti. Pekin ise Pazartesi günü finansal piyasalarını açmayı sürdürmeyi ve yabancı yatırımı teşvik etmeyi taahhüt etti.

Sydney’de Tribeca Investment Partners Ltd. don yöneticisi Jun Bei Liu, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Hisse senedi piyasası son 12 – 18 ayda çok fazla şey sönümledi, ancak böyle haberler güven açısından iyi değil. Yatırım girişinin kısıtlanmasını tartışmak bile ticaret görünümü açısından herhangi bir uzlaşma için oldukça önemli bir caydırıcı.” dedi.

Hisse senetleri

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 09:15’te fazla değişmedi.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.4 yükseldi.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 1 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 azaldı.
MSCI EM Endeksi yüzde 0.1 düştü.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
Sterlin yüzde 0.1 yükselişle 1.2303’e tırmandı.
Euro/Dolar  paritesi yüzde 0.1 azalarak 1.0933’ten işlem gördü.
Japon Yeni 107.87’de fazla değişmedi.
Yeni Zelanda Doları yüzde 0.5 düşüşle 0.6264’ten alıcı buldu.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan tırmanarak yüzde 1.70 oldu.
ABD 2 yıllıklarının faizi 2 bp artarak yüzde 1.65 oldu.
Japonya 10 yıllıklarının faizi 2 bp artarak eksi yüzde 0.213 oldu.
Fransa 10 yıllıklarının faizi 2 bp artışla eksi yüzde 0.258 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.3 değer kaybederek varili 55.72 dolar oldu.
Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.2 düştü.
Demir cevheri yüzde 3.2 tırmanarak tonu 88.70 dolara yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir