Petrol ABD’de stokların artışı ile kayıplarını korudu

Petrol fiyatları, ABD’de stokların artması ve ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin kötümser beklentiler ile kayıplarını korudu

Petrol fiyatları, ABD ile Çin arasında uzun süredir devam eden ticaret anlaşmazlığına yönelik çözüm konusunda beklentilerin azalması ve ABD’de ham petrol stoklarının üst üste dördüncü haftada da arttığına ilişkin işaretler ile birlikte kayıplarını son ki ayın en düşük seviyesi yakınında korudu.

Vadeli petrol kontratları New York’ta Salı günü yüzde 0.2 düştükten sonra yüzde 0.3 geriledi. Dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin arasındaki ilişkiler, ABD’li yetkililerin Çin’e sermaye akışına kısıtlama getirmeyi değerlendirdiğine ilişkin haberler ve Pekin’in ABD’nin Çinli teknoloji şirketlerini kara listeye almasının ardından misillemede bulunabileceğini işaret etmesi ile birlikte, bu hafta yeniden başlayacak olan ticaret müzakereleri öncesi kötüleşiyor. Özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine göre, ABD’de ham peteol stokları geçen hafta 4.13 milyon varil arttı.

Petrol, süregelen ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının zaten olumsuz olan küresel ekonomik görünümü daha da kötüleştirmesi ve bunun da talep görünümünü bozması ile birlikte Nisan ayındaki zirvesinden bu yana yüzde 20’nin üzerinde değer kaybetti. Ham petrol fiyatları, Enerji Enformasyon idaresi’nin (EIA) Çarşamba günü açıklayacağı resmi rakamların da stoklarda artış olduğunu göstermesi durumunda muhtemelen daha da düşecek.

Oanda Asia Pacific Pte kıdemli piyasa analisti Jeffrey halley, “Petrolün kaderi şimdi, ilerleme sağlanması ihtimalinin düşük olması ile birlikte yüzde 100 ticaret görüşmelerine bağlı,” dedi ve “Eğer bu durum haftasonuna kadar teyit edilirse, petrol muhtemelen ağır satış baskısı ile karşı karşıya kalacak ve Batı Teksas petrolünün (WTI) 50 dolardaki kilit desteği test etme tehlikesi doğacak” değerlendirmesinde bulundu.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 14 sent düşerek varil başına 52.49 dolara geriledi. Fiyatlar erken saatlerde yüzde 0.5 kadar düştü. Kontrat Salı günü 12 sent düşerek 52.63 dolardan kapandı.

Aralık vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 15 sent ya da yüzde 0.3 düşerek varil başına 58.09 dolara indi. Kontrat Salı günü 11 sent kayıpla 58.24 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Aralık vadeli WTI’a kıyasla 5.61 dolar primli işlem gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir