Dolar/TL güne artışla başladı

Dün dolar karşısında değer kaybeden Türk Lirası ABD ile son gelişmelerin etkisiyle yeni güne de düşüşle başladı

Dün 5.58’den 5.66’ya kadar yükselen Dolar/TL  seçim, ABD ile gerilim gibi belirsizliklerle yeni güne yükselişle başladı.

Dün açıklanan veriye göre enflasyon Mart’ta yüzde 1,03 artarken, yıllık bazda yüzde 19,71 olarak beklentilere yakın gerçekleşti. Veri sonrası 5.59’daki seyrini sürdüren kur daha sonra yükselişe geçmiş ve 5.66’yı test etmişti.

Capital Economics’ten Jason Tuvey yolladığı bir notta manşet enflasyonun gelecek aylarda düşüşünü sürdüreceğini belirtti. Tuvey geçen sene TL’deki sert düşüşün etkisinin kaybolmaya devam ettiğini, zayıf iç talebin fiyat baskılarını azaltmaya devam ettiğini belirtti.

Seçim sonrası devam eden belirsizlik ve ABD ile S-400 konusunda artan gerilim TL’ye baskı yapmaya devam ediyor.

“ANA RİSK ABD İLE YAŞANAN SÜREÇ”

Gedik Yatırım Uzman Yardımcısı Üzeyir Doğan Bloomberg HT’ye Üzeyir Doğan CDS primlerindeki yükselişi hatırlatarak “Bu CDS primiyle Türk varlıklarının emsallerinden pozitif ayrışmasını beklemek iyimserlik olur. Seçim riski bir iki gün içinde geride kalacak. Ana risk ABD ile yaşanan süreç. Burayı çözebilirsek sonrasında bir potansiyel olabilir. Bu riskin realize olması ve Türkiye’nin yoluna bakması gerekiyor” diye konuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin, “Türkiye bir seçim yapmalıdır. NATO ortağı olarak mı kalmak istiyor yoksa bu ortaklığın güvenliğini riske mi atmak istiyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den de yanıt gecikmedi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “ABD artık karar vermeli. Türkiye’nin müttefiki olarak mı kalacak, yoksa terör örgütleriyle el ele vermek suretiyle düşmanlarımıza karşı bizi zor durumda bırakıp dostluğumuzu riske mi edecek” ifadesini kullandı.

Kur bu sabah 5.63’ten 5.66’ya, euro 6.35’den 6.37’ye, sepet kur 5.99’dan 6.01’e yükseldi. Dün BIST 100  Endeksi %0.9 artışla günü tamamlarken 2 yıllık tahvilin faizi %21.07’ye yükseldi.

Bugün Merkez Bankası’nın Mart ayı fiyat gelişmeleri raporu, ABD’de ise işsizlik maaşı başvuruları izlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir